Domů / Doporučujeme / Jak psychiatři objasňují závislost na automatech

Jak psychiatři objasňují závislost na automatech

Dříve jste mohli hazardní hráče vídat v kasinech. Seděli jako přikovaní před automatem a oči se jim mírně zvedaly, když automat znovu roztáčeli. Vypadali jako v tranzu. Dnes už je všechno trochu jinak, nemusíte navštěvovat kasino, aby se vám naskytl takový výjev. Do online kasina se může každý vydat prostřednictvím svého počítače nebo chytrého telefonu. Závislých na automatech tak přibývá. Těch, kdo si zahrají demo verzi a na té skončí, je méně. Daleko více hráčů nakonec stejně začne vkládat vlastní peníze.

Automatům nepropadají jen „hloupí“ lidé

Automaty jsou nenáročné, a proto si je nakonec oblíbí i lidé, kteří rádi vymýšlí strategie. U točícího se kola nemusí přemýšlet, odpočinou si. Zpravidla to nejsou hloupí lidé, do kasin prý často míří ti, co rádi čtou. Chtějí se jen pobavit, vědí, že přijdou o peníze. Málokdo míří do kasina s vidinou úspěchu.

Jenže pak začne fungovat chemie. Hazardní hry způsobují chemické změny v mozku. Vliv na tělo má dokonce i samotný pohyb otáčejícího se kola. Pokud se za minutu otočí asi patnáctkrát nebo šestnáctkrát, navodí to pocit meditace a jiných relaxačních technik.

Lidé si rádi hrají se štěstím

Automaty fungují tak, že za nimi je nějaký software, který generuje čísla. Sedmička může představovat třešeň, jednička hvězdu apod. Čísla jsou generována zdánlivě náhodně, avšak i program má jakýsi algoritmus a ten hráč nemá šanci ovlivnit. Přesto spousta hráčů zkouší nejrůznější „triky“ jak přesvědčit automat, aby byl štědrý. Lidé to zkouší třeba u norske spilleautomater. Zakrývají obrazovku, zkouší stisknout tlačítko šťastným prstem atd. Lidé jsou pověrčiví a mozek si s náhodností nedokáže úplně dobře poradit.

Vývojáři automatů vědí, na co nalákat

Výrobci automatů samozřejmě sledují, co na lidi nejlépe působí. V kurzu jsou například grafika s vysokým rozlišením, týmové hry, bonusová kola či působivá témata. Vidět můžete třeba automaty s tematikou starověkého Egypta, mimozemšťanů, hudební skupiny Guns N’ Roses a dalšími zajímavými motivy.

Propadnout hazardním hrám je v dnešní době jednodušší než kdy dříve a může se to stát opravdu téměř každému.

O Jan Neckář

Shlédněte také

Kvalitní bytový textil přispívá k vašemu zdraví. Na co si dát pozor při jeho výběru?

Řada věcí, které běžně používáte v domácnosti, může mít výrazný vliv na vaše zdraví. Platí …