Domů / Doporučujeme / Inteligentní veřejné osvětlení a jeho benefity

Inteligentní veřejné osvětlení a jeho benefity

V rámci transformace měst a obcí je v posledních několika letech stále významnější inteligentní veřejné osvětlení, přičemž tento trend má pokračovat i nadále. S moderními technologiemi přichází i úspora energií a minimalizace nutné údržby. Pro města a obce jsou úspory obrovské vzhledem k tomu, že až 40 % energetického rozpočtu města je spotřebováno na pouliční osvětlení.

Inteligentní veřejné osvětlení hraje klíčovou roli ve strategii inteligentního města, přičemž pouliční a jiná venkovní osvětlení tvoří základ sítě, která poskytuje služby občanům, podnikům i městské správě. Prostřednictvím produktů inteligentního osvětlení se dá taktéž monitorovat životní prostředí, zvyšovat bezpečnost veřejnosti i dopravy a zlepšovat konektivita formou Wi-Fi hotspotů.

Využití inteligentního veřejného osvětlení ve městech

Spousta měst už využívá úsporné veřejné osvětlení, a to nejen ve světě, ale i v České republice a postupně se tento trend dostává i do menších obcí. Pokud bychom se podívali na příklady z Evropy, pak například město Kodaň zvýšilo modernizací veřejného osvětlení energetickou účinnost, a přitom snížilo provozní náklady, kdy odhaduje úspory nákladů na energie přibližně 70 %.

V německém městě Wipperfürth byla nainstalována městská inteligentní osvětlovací síť, která zase skrze Bluetooth poskytuje informace místním obyvatelům a návštěvníkům na jejich smartphony. Pokračovat bychom takhle mohli dál a dál.

Proč byste měli zvážit inteligentní osvětlení i pro vaše město?

Inteligentní veřejné osvětlení využívá síťovou technologii a představuje zajímavou příležitost pro města i obce, které chtějí být smart. Klíčovými výhodami jsou:

  • obrovské snížení nákladů na energii a údržbu,
  • zvýšená bezpečnost pro veřejnost,
  • mobilní širokopásmová konektivita ovládání a podobně.

Jestliže v českých vodách hledáte odborníka na smart osvětlení, pak se vám nabízí EL-MIK.

Shlédněte také

Venkovní vířivky od Spahouse.cz přinášejí celoroční požitek tělu i mysli

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo mít své soukromé wellness? Nemuset se nikam objednávat, …