Domů / Doporučujeme / Jak ušetřit více, když inflace snižuje hodnotu vašich peněz?

Jak ušetřit více, když inflace snižuje hodnotu vašich peněz?

Jak upravit své výdajové návyky a strategie spoření, abyste zmírnili dopad inflace?

V době vysoké inflace vše – od potravin po energie – stojí více, vy však vyděláváte stále stejně a vaše peníze ztrácí hodnotu. Možná byste proto měli zvážit změnu způsobu, jakým nakládáte se svými financemi, čímž ochráníte hodnotu svých peněz.

Třebaže se vláda se prostřednictvím České národní banky snaží proti inflaci bojovat ve velkém měřítku zvyšováním úrokových sazeb, nikdo neví, co přinese budoucnost. Když jsou náklady na půjčky dražší, vyšší úrokové sazby se promítají do spotřebitelských produktů, jako jsou půjčky a hypotéky, a zdražují je. Vyšší úrokové sazby se však mohou vztahovat i na vkladové účty, což znamená, že banky začnou nabízet vyšší úrokové sazby u běžných a spořicích účtů.

Nicméně pokud změníte způsob, jakým utrácíte a kde uchováváte své peníze, můžete období inflace přečkat snáze. Během období vysoké inflace by měli investoři i běžní spotřebitelé přehodnotit své strategie. Níže přinášíme několik způsobů, jak v období inflace více spořit.

Hledejte výhodnější úrokové sazby

Může být frustrující, že v období vysoké inflace nemůžete tak snadno získat půjčku na velké nákupy. Přesto mohou spotřebitelé využít vyšších úrokových sazeb na bankovních účtech a bojovat tak proti dopadům inflace na svou hotovost. Úrokové sazby na bankovních účtech obvykle zcela nepřekonávají míru inflace, ale tyto účty mohou pomoci zajistit se proti inflaci mnohem lépe než držení hotovosti doma nebo na účtu s nízkou úrokovou sazbou.

Také prozkoumejte další možnosti financování, někteří nebankovní poskytovatelé nabízejí produkty, jako je nebankovní půjčka (půjčka bez registru nebo půjčka bez příjmů a další typy osobních půjček na cokoliv) s fixní úrokovou sazbou, která nepodléhá změnám tak jako sazby komerčních bank.

Najděte způsoby, jak udržet co nejnižší náklady

Pokud jste již dlouho neaktualizovali svůj rozpočet, možná je teď ten správný čas. Během pandemie jste si možná předplatili několik streamovacích služeb, které již nevyužíváte, nebo možná nyní utrácíte více peněz za stravování nebo platíte za další služby.

Místo toho, abyste všude jezdili autem, můžete častěji jezdit na kole nebo chodit pěšky. Rovněž můžete přehodnotit svůj rozpočet na jídlo a přidat do něj více levných zdravých jídel, jako je čerstvá zelenina a luštěniny.

Zvažte investování nebo nákup dluhopisů pro dlouhodobé úspory

Je dobré mít na spořicím účtu k dispozici krátkodobou hotovost, například finanční rezervu, ale pokud máte úspory, u kterých nepředpokládáte, že je budete potřebovat po dobu jednoho roku nebo déle, můžete zvážit investování těchto prostředků nebo nákup státních dluhopisů.

Vláda bude nadále přezkoumávat údaje o inflaci a provádět příslušné změny úrokových sazeb. Existují však i další faktory, které mohou inflaci v příštích měsících zpomalit, například změny v globálních dodavatelských řetězcích, které mohou uvolnit zásoby a vést ke snížení cen zboží. Bez ohledu na to, zda se inflace zvýší nebo sníží, je však dobré sledovat způsoby, jak optimalizovat své úspory.

Shlédněte také

Venkovní vířivky od Spahouse.cz přinášejí celoroční požitek tělu i mysli

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo mít své soukromé wellness? Nemuset se nikam objednávat, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *