Domů / Doporučujeme / Nedostatek testosteronu se netýká jen sexuality

Nedostatek testosteronu se netýká jen sexuality

Když se řekne testosteron, na první dobrou se většině lidí vybaví sex, plodnost, a možná kulturistika. To je poměrně zkreslená představa. Pojďme si vysvětlit, na čem se tento hormon podílí, a co skutečně obnáší nedostatek testosteronu.

Dozvíte se:

  • Co je hormon testosteron a jaké funkce plní
  • Proč může někoho trápit nedostatek testosteronu a jak se projeví
  • Zda je možné hladinu testosteronu bezpečně udržovat

Testosteron není jen hormon pro sexuální oblast

Hned na začátku musíme podotknout, že testosteron mají i ženy. Jde o hormon, který se tvoří ve varlatech (u žen ve vaječnících) a u obou pohlaví v nadledvinách. Do jisté míry hraje roli v tom, jak moc je daná osoba dominantní, jaká je její sexualita, nebo třeba bojovnost. Především u mužů ovlivňuje i jejich vzhled, což se nejvíc projevuje v pubertě. Přestaňme ale na testosteron pohlížet jen v tomto kontextu – jde hlavně o hormon, který je pro fungování organismu nezbytný.

Proč muže trápí nedostatek testosteronu?

Často si mylně myslí, že když budou mít víc testosteronu, budou mít větší svaly, lepší výdrž v posteli, nebo budou vypadat mužněji. Pravda je to jen částečně. Upřímně, na výše zmíněné oblasti má vliv mnoho faktorů, a hladina testosteronu je jejich pouhou součástí.

Co dokáže v běžném životě potrápit víc, je únava, kterou nedostatek testosteronu může způsobit. Jde o ztrátu fyzické kondice, náladovost, a menší chuť ,,jít do akce“, ať už jde o cokoli.

Hladina testosteronu klesá po třicítce

Z hlediska přírodních zákonů je to jasné: v této době by podle evoluce měl mít muž zplozené potomky. Realita moderní doby je sice jiná, ale přírodu neošálíme. Po vyvrcholení plodného věku začne testosteron ubývat, s každým rokem o několik procent. Jako největší projev nedostatku testosteronu muži označují fyzickou i psychickou únavu a vyčerpání. Nároky jsou na ně vysoké, ale tělo by už chtělo více odpočívat.

Právě ve středním věku, kdy potřebujeme zůstat aktivní, je žádoucí nedostatek testosteronu řešit, a jeho hladinu se snažit udržet. Roli hraje několik faktorů:

Pokud se vám podaří se ve výše zmíněných oblastech polepšit, můžete sáhnout po výživových doplňcích, které podporují tvorbu testosteronu, nebo pomáhají udržet jeho hladinu. Z vitamínů a minerálů je pro mužské zdraví zásadní zinek, selen, hořčík, vitamín E a vitamín B12. Velice zajímavé účinky mají ale i rostliny a bylinky. Sílu a energii podporuje ženšen. Spolehnout se můžete také na rozchodnici růžovou, damianu, nebo třeba pískavici řecké seno. Tyto bylinky, které působí na organismus také jako afrodiziakum, podpoří vaše ztracené libido a navrátí vám chuť k intimním chvilkám.

Shlédněte také

Jaký velkoobchod s textilem ušije vašim zaměstnancům oděvy na míru?

Podnikáte v náročném odvětví, které vyžaduje opravdu specifické oblečení? V takovém případě se určitě nespokojíte …