Domů / Doporučujeme / Nedostatek testosteronu se netýká jen sexuality

Nedostatek testosteronu se netýká jen sexuality

Když se řekne testosteron, na první dobrou se většině lidí vybaví sex, plodnost, a možná kulturistika. To je poměrně zkreslená představa. Pojďme si vysvětlit, na čem se tento hormon podílí, a co skutečně obnáší nedostatek testosteronu.

Dozvíte se:

  • Co je hormon testosteron a jaké funkce plní
  • Proč může někoho trápit nedostatek testosteronu a jak se projeví
  • Zda je možné hladinu testosteronu bezpečně udržovat

Testosteron není jen hormon pro sexuální oblast

Hned na začátku musíme podotknout, že testosteron mají i ženy. Jde o hormon, který se tvoří ve varlatech (u žen ve vaječnících) a u obou pohlaví v nadledvinách. Do jisté míry hraje roli v tom, jak moc je daná osoba dominantní, jaká je její sexualita, nebo třeba bojovnost. Především u mužů ovlivňuje i jejich vzhled, což se nejvíc projevuje v pubertě. Přestaňme ale na testosteron pohlížet jen v tomto kontextu – jde hlavně o hormon, který je pro fungování organismu nezbytný.

Proč muže trápí nedostatek testosteronu?

Často si mylně myslí, že když budou mít víc testosteronu, budou mít větší svaly, lepší výdrž v posteli, nebo budou vypadat mužněji. Pravda je to jen částečně. Upřímně, na výše zmíněné oblasti má vliv mnoho faktorů, a hladina testosteronu je jejich pouhou součástí.

Co dokáže v běžném životě potrápit víc, je únava, kterou nedostatek testosteronu může způsobit. Jde o ztrátu fyzické kondice, náladovost, a menší chuť ,,jít do akce“, ať už jde o cokoli.

Hladina testosteronu klesá po třicítce

Z hlediska přírodních zákonů je to jasné: v této době by podle evoluce měl mít muž zplozené potomky. Realita moderní doby je sice jiná, ale přírodu neošálíme. Po vyvrcholení plodného věku začne testosteron ubývat, s každým rokem o několik procent. Jako největší projev nedostatku testosteronu muži označují fyzickou i psychickou únavu a vyčerpání. Nároky jsou na ně vysoké, ale tělo by už chtělo více odpočívat.

Právě ve středním věku, kdy potřebujeme zůstat aktivní, je žádoucí nedostatek testosteronu řešit, a jeho hladinu se snažit udržet. Roli hraje několik faktorů:

Pokud se vám podaří se ve výše zmíněných oblastech polepšit, můžete sáhnout po výživových doplňcích, které podporují tvorbu testosteronu, nebo pomáhají udržet jeho hladinu. Z vitamínů a minerálů je pro mužské zdraví zásadní zinek, selen, hořčík, vitamín E a vitamín B12. Velice zajímavé účinky mají ale i rostliny a bylinky. Sílu a energii podporuje ženšen. Spolehnout se můžete také na rozchodnici růžovou, damianu, nebo třeba pískavici řecké seno.

O Jan Neckář

Shlédněte také

Domácí bazén pomáhá udržovat dobrou fyzickou kondici. Jaký druh bazénu si na zahradě postavit?

Pokud si chcete neustále zlepšovat svoji fyzičku, aniž byste museli spoléhat na veřejná sportoviště, je …