Červené víno se vyrábí z tmavých odrůd hroznů, přičemž velice důležitou roli hraje proces fermentace, během něhož zůstávají slupky v kontaktu se šťávou. Fermentace dodává vínu jeho charakteristickou barvu, bohaté aroma a strukturu, kterou formují třísloviny. Červené víno má různé chutě. Zatímco se někomu zamlouvají jemná a ovocná vína, jinému výrazná a kořeněná. V následujících řádcích vám prozradíme, jakými pokrmy doplnit toto víno, abyste si ho dokonale vychutnali.
Druhy červených vín
Každá odrůda červeného vína má specifický charakter. Kvalitní červené víno Cabernet Sauvignon je často označováno za krále mezi červenými víny, protože má plnou chuť s tóny černého rybízu a koření. Ideálně se hodí k výrazným masovým pokrmům, jako jsou grilované steaky. Naopak Merlot vyniká jemností a přístupností a jeho chutě švestek a černých třešní skvěle doplňují kuřecí maso či pokrmy z hub. Jestliže preferujete lehčí vína, tak je tu Pinot Noir, jenž okouzlí jemnými tóny červených bobulí a zemitostí. Skvěle ladí s lososem, kuřecím masem a měkkými sýry.
Syrah má bohaté a kořeněné tóny tmavého ovoce a pepře, takže s ním neprohloupíte, pokud si ho otevřete k pikantnímu pokrmu či grilovanému jehněčímu. Ovocnější chutí je typický Zinfandel s tóny zralých bobulí a koření. Dáte si ho ke grilovanému masu anebo ostrým jídlům.
Správná kombinace červeného vína s jídlem
Díky tříslovinám dokáže červené víno vyzdvihnout chuť tučnějších pokrmů, zatímco jeho kyseliny se perfektně snoubí s bohatými omáčkami. Při výběru správného vína k jídlu je důležité zohlednit tělo vína, jeho chuťový profil a strukturu. Například plná vína, jako Cabernet Sauvignon, vyžadují sytější jídla, zatímco lehká vína, kterým je například Pinot Noir, ladí s jemnějšími pokrmy. Ochutnejte i moravská vína.