Domů / Doporučujeme / V čem spočívá kouzlo nano oblečení na sport i outdoor?

V čem spočívá kouzlo nano oblečení na sport i outdoor?

Membrána z nano vláken nepropouští vodu, její prodyšnost se blíží vlastnostem lidské pokožky a celkově je unikátnější než goretex. Zajímavé je, že tento světově uznávaný vynález vymysleli v Česku – na liberecké technologické univerzitě. Oblečení pro sportovce, outdoorové nadšence, turisty a horolezce dostalo díky membráně z nano vláken nový rozměr.

Nano vlákno nemá konkurenci v propustnosti a voděodolnosti

Nano vlákna nemají konkurenci v materiálech, u nichž se měří nepromokavost výškou vodního sloupce a prodyšnost schopností odvádění tělesné vlhkosti dál od těla. Prodyšnost se označuje hodnotou RET. Pokud je číslo nižší, znamená to, že je látka prodyšnější. U hodnoty 5 jde o velice dobrou prodyšnost, avšak nano vlákna mají tyto hodnoty ještě nižší.

Sportovní i outdoroové oděvy s nano membránou

Například firma Gore-Tex vyrábí materiály s hodnotou paropropustnosti 3, libereckým výzkumníkům se podařilo dosáhnou čísla 1,3. Oblečení na běh s těmito hodnotami je naprosto vynikající, běžci díky tomu skoro vůbec nevnímají pocení. Nano vlákna se stala samozřejmou součástí speciálního oblečení na tenis nebo golfového oblečení. Díky tomu, že se nano vlákna mohou kombinovat s jakýmikoliv materiály – vlnou, bavlnou, hedvábím, dají se ze vzniklé tkaniny šít obleky pro horolezce, nehořlavé oděvy i luxusnější oblečení. Nano impregnace nenavlhne v dešti, je odolná vůči nečistotám i praní.

Testování materiálu v extrémních podmínkách

Kupříkladu termoprádlo nanosilver bylo testováno v extrémních podmínkách himálajských a alpských vrcholů, kde obstálo především v hodnocení vysoké funkčnosti a vynikajících termoizolačních schopnostech. Na co ovšem výrobci a distributoři oblečení nanosilver upozorňují, je potřeba počítat s tím, že pokud se budou používat deodoranty a opalovací krémy, můžou se při styku s nano tkaninou zhoršit její schopnosti kvůli možnému poškození materiálu.

Shlédněte také

Jaký velkoobchod s textilem ušije vašim zaměstnancům oděvy na míru?

Podnikáte v náročném odvětví, které vyžaduje opravdu specifické oblečení? V takovém případě se určitě nespokojíte …