Domů / Doporučujeme / Co by měla obsahovat kvalitní kloubní výživa?

Co by měla obsahovat kvalitní kloubní výživa?

Náš pohybový aparát potřebuje neustále doplňovat vitamíny a minerály, a to zhruba od 30 let. O to víc v případě, že se věnujete sportům a plánujete si užívat aktivní život. Víte ale, jaké vitamíny a minerály jsou v tomhle případě důležité?

Vsaďte hlavně na vápník a kolagen

Pokud bychom byli zedníci, kolagen bychom nazvali maltou a vápník stavební hmotou našeho pohybového aparátu. Kolagen je součástí pojivých tkání, chrupavek, šlach, ale i kostí. Tělo si ho vytváří samo, ale jeho produkce je na vrcholu s příchodem dospělosti a po třicítce už začíná klesat. To ovlivňuje i stav pohybového aparátu.

Jak je to s vápníkem? Díky němu máme pevné a odolné kosti a zuby. Ale čím jsme starší, tím víc bychom se měli starat o dostatečný příjem vápníku. U žen navíc přichází zlom v čase menopauzy – hormonální změny negativně ovlivní i ukládání vápníku do kostí, takže je důležité o váš pohybový aparát pečovat skutečně pečlivě, a začít s tím dříve.

Víc aktivity si žádá i víc výživy

Při zvýšené tělesné námaze má organismus vyšší nároky na živiny. Platí to jak pro tělesnou aktivitu, tak i pro duševní zátěž v podobě stresu. Stoupá spotřeba minerálů i vitamínů, proto je dobré je doplňovat u všech, kteří se věnují nějakému sportu – byť jen rekreačně. Zaměřit by se na to měli i lidé, kteří mají fyzicky náročnější povolání.

Základní složky kloubní výživy:

Z minerálů do ní rozhodně patří hořčík a vápník z mořských zdrojů. Z vitamínů je nejdůležitější vitamín D, který pomáhá ukládat vápník do kostí, a také vitamín C, jenž podporuje tvorbu kolagenu v těle. A vězte, že dobrou věc uděláte současně i pro svou imunitu! Oba vitamíny bychom měli doplňovat pravidelně.

Kloubní výživa by měla obsahovat také kolagen II. typu. Jak jsme zmínili, po třicítce jeho tvorba v našem těle klesá. Podpořte ji vitamínem C, a také samotný kolagen svému pohybovému aparátu dodávejte. Vždy se vyplatí hledat produkt s hydrolizovaným kolagenem, který je připraven tak, aby se v organismu skvěle a snadno vstřebal.

Pro koho je kloubní výživa určena?

Určitě nejen pro seniory, jak vyzní z většiny reklam. Všichni, kdo rádi sportují, nebo mají fyzicky náročnější zaměstnání (což může být i sedavé zaměstnání, při kterém trpí páteř), zatěžují svůj pohybový aparát a je dobré mu na oplátku dopřát kloubní výživu. Produktivní věk se totiž neustále zvyšuje, a každý si chce užívat života bez pohybového omezení. Na to je však potřeba myslet už o několik let dřív!

Kloubní výživa má smysl už po třicítce. U sportujících lidí pravidelně, u těch s malou fyzickou aktivitou třeba jen párkrát týdně. Nezapomeňte, že vitamíny a minerály, které kloubní výživa obsahuje, jsou prospěšné i pro celkové zdraví a v běžném jídelníčku jich často nemáme dostatek.

Shlédněte také

Jaký velkoobchod s textilem ušije vašim zaměstnancům oděvy na míru?

Podnikáte v náročném odvětví, které vyžaduje opravdu specifické oblečení? V takovém případě se určitě nespokojíte …