Domů / Doporučujeme / Zubní implantáty

Zubní implantáty

Zkažený, vylomený zub nebo vypadnutý zub v důsledku onemocnění dásní. Naši praprarodiče měli v takovém případě smůlu, zůstala jim pak v čelisti díra a oči pro pláč. Babička s dědečkem si mohli nechat udělat můstek, v případě absence většího počtu zubů umělé zuby zvané klapačky. Taková zubní náhrada zpravidla nebyla při nošení moc pohodlná, a tak ji nezřídka nosili jen „na lepší“ a jinak je uchovávali doma v krabičce. Pokrok jde kupředu mílovými kroky a tak je dnes možností, jak nahradit zmařený zub, celá řada. Stále mezi ně patří vyndavací zubní náhrady, ale prim teď ve stomatologii hrají zubní implantáty. Někteří lékaři se na jejich zasazování specializují a vznikl i zcela nový obor zubního lékařství – implantologie.

Zubní implantát si může nechat aplikovat téměř kdokoli. Existují jisté kontraindikace, jako špatný stav dásní či degenerativní onemocnění čelistí, ale za konzultaci s odborníkem nic nedáte, možná najde řešení i pro vás.

Na místo absentujícího zubu je zaveden šroubek, nahrazující kořen. Ten postupně sroste s tkáněmi pacienta, což trvá několik týdnů. Poté je na něho nasazena korunka, tedy nový zub. Moderní materiály jsou k nerozeznání od zubů. Nejčastěji se používá keramika v kombinaci s kovem nebo samotná. Zavádění šroubu se provádí v analgosedaciani strach z bolesti vás tedy nemusí od podobného zákroku odradit.

A jak dlouho takový implantát vydrží? To záleží jen na jeho majiteli. O umělý implantát je potřeba pečovat stejně, jako o chrup. Tedy pravidelně čistit vhodnými pomůckami. Kromě běžného kartáčku je dobré do dentální hygieny zařadit také kartáček jednosvazkový a mezizubní, případně i zubní nit a ústní vodu. Zejména máte-li sklony k zánětlivosti dásní či jiným neduhům dutiny ústní. Nejste-li si jisti, jestli o svůj chrup pečujete správně, ráda vám s tím poradí dentální hygienistka nebo váš zubní lékař.

Nesmiřujte se s mezerami ve svém chrupu. Úsměv od ucha k uchu máte na dosah ruky.

Shlédněte také

Jaký velkoobchod s textilem ušije vašim zaměstnancům oděvy na míru?

Podnikáte v náročném odvětví, které vyžaduje opravdu specifické oblečení? V takovém případě se určitě nespokojíte …