Je všeobecně známo, že fyzická aktivita je jedním z nejlepších preventivních opatření onemocnění srdce a cév. Umožňuje udržet optimální hmotnost., snižuje krevní tlak a spaluje cholesterol.
Fyzická aktivita je naprosto nevhodná u osob bez známého onemocnění, mají-li jakoukoliv formu nachlazení či infekce. Některé viry- včetně virů chřipky- mohou způsobovat poškození srdečního svalu-myokarditidy. Jestliže člověk s takovým onemocněním, mnohdy nepoznaným a vedeným jen jako chřipka, sportuje, vystavuje se velkému nebezpečí trvalého poškození srdečního svalu (tzv. kardiomyopatie)ale i nebezpečí náhlé smrti.
Obecně ale sportovní aktivity a fyzická námaha jsou doporučovány jako ideální prevence. Především jde o dynamické sporty- sporty v pohybu (běh, plavání, jízda na kole), méně již o statické sporty- sporty proti odporu (vzpírání, přetahování). Tělesný trénink u srdečního selhání zlepšuje hlavně endotel cév a metabolismus svalů. Tím snižuje nároky organismu na dodávku krve a kyslíku, a tak i při nezměněné srdeční funkci je nemocný vykonnější, má méně obtíží a prodlužuje si život.
Shlédněte také
Cvičební jednotka
Cvičební jednotka je soubor cviků sestavených určitým způsobem a prováděných v jednom časovém úseku. Mohou …