Domů / Doporučujeme / Jak si ohlídat cenu zlata, abyste zbytečně neutráceli peníze při jeho nákupu?

Jak si ohlídat cenu zlata, abyste zbytečně neutráceli peníze při jeho nákupu?

K poklidné budoucnosti a finančnímu zajištění je v dnešní době obzvláště důležité vámi naspořené peníze někam investovat. Nechcete-li si dělat zbytečné starosti a riskovat, že o prostředky přijdete, volte investiční zlato. Při jeho nákupu je však nutné si dát pozor na ceny.

Jak se utváří finální cena zlata pro zákazníky?

Základní cena zlata se uvádí za trojskou unci a je k dohledání na mnoha specializovaných internetových webech či přímo na stránkách některých prodejců. Možná vás pak překvapí, že se neshoduje s cenami za zlaté slitky, jež jsou v tuzemských obchodech k mání. A navíc se ceny u jednotlivých prodejců liší. Tím jsou Česko a Slovensko poměrně specifické, cenové rozpětí zde pro investiční zlato činí klidně 10 %. Žádná česká mincovna, ani žádná slovenská mincovna, zlaté slitky nevyrábějí, což cenu rovněž v porovnání se zahraničím zvedá. Slitky ve zdejších obchodech jsou dovážené hlavně ze švýcarských rafinérií.

Už z výše uvedeného vyplývá základní pravidlo: před samotným nákupem si důkladně projděte nabídky většího množství prodejců. Zvolte pak nejen produkty u toho nejlevnějšího, ale všímejte si také toho, jakou má daný obchod či eshop historii. Pomohou třeba i recenze od předchozích zákazníků.

Porovnávat cenu se každopádně vyplácí. Je to podobné, jako když si kupujete běžné spotřební zboží. Pavel Trtík, zakladatel renomovaného eshopu zlate-mince.cz, říká: „Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Pokud by to platilo, nemuseli byste se nějakým srovnáváním zdržovat. Ovšem žijeme v době, kdy se někteří nepoctiví prodejci snaží své zákazníky obalamutit.

Při pořízení zlata není radno zvolit hned první obchod, na který narazíte

Bystrost a rozvaha jsou tedy na místě. Zvláště tehdy, hodláte-li si investiční zlato zakoupit za větší obnos peněz, mohli byste při špatné volbě přijít až o desítky tisíc korun. Kromě toho musí každý prodejce zlatých slitků a mincí dodat příslušný certifikát o ryzosti a původu, toto si rovněž ohlídejte. Jedině díky tomu nebudete mít problém s budoucím prodejem. Zlato s certifikáty vám přijme každý solidní obchodník.

Shlédněte také

Jaký velkoobchod s textilem ušije vašim zaměstnancům oděvy na míru?

Podnikáte v náročném odvětví, které vyžaduje opravdu specifické oblečení? V takovém případě se určitě nespokojíte …