Domů / Doporučujeme / Jaký druh dřeva je ideální pro postel z masivu?

Jaký druh dřeva je ideální pro postel z masivu?

Není možné pochybovat o tom, že je ložnice nejoblíbenějším pokojem v domě. Právě zde sladce usínáme, relaxujeme a probouzíme se vstříc novému ránu. Když chceme vítat krásný den s úsměvem, potřebujeme se vyspat dorůžova. K tomu nám pomůže dřevěná postel s kvalitní matrací. Dnes si můžeme vybrat hned z několika druhů dřevin. Je to zvláštní, ale každá z nich má trošku jiné vlastnosti.

Preferujete kvalitu před cenou?

Možná si myslíte, že jsou všechny dřeviny podobné a pyšní se jednotnými vlastnostmi. Opak je pravdou. Určitě už jste slyšeli o tvrdém a měkkém dřevu. Tvrdý druh ohromí dlouhou životností, druhý zmiňovaný zase nižší pořizovací cenou. Na českém trhu se nejlépe daří smrku, protože je k dostání za příjemnou cenu a zaujme nízkou hmotností i nevšední strukturou kresby dřeva. Navíc se snadno upravuje. Postel ze dřeva by měla být jistě odolná. V tomto ohledu se spokojíte s bukem a dubem. Tyto dvě dřeviny se mohou pochlubit nejlepšími vlastnostmi. Nemluvíme jen o tvrdých a pevných materiálech, jejichž doménou je dlouhá životnost. Rovněž jsou houževnaté, tuhé a mají ojedinělou texturu. Samozřejmě počítejte s vyšším finančním vydáním.

Exotika nebo česká klasika?

Český trh zaplavily dřevěné postele z exotických materiálů, jako je teak či mahagon. Faktem je, že jsou velice kvalitní, ale pro mnohé cenově nedosažitelné. Z tuzemských lesů je využíváno k výrobě postelí také olše, třešně i břízy. Před koupí postele ze dřeva byste si měli uvědomit, jaká je kvalita a životnost jednotlivých dřevin. Díky vzhledu a ceně lze doporučit smrk, protože jeho světlá barva padne každému interiéru. Originální zvýraznění struktury ložnici prosvětlí. Masivní postele z dubu a buku jsou nestárnoucí klasikou. Vydrží po dlouhou řádku let stále krásné a svěží.

O Jan Neckář

Shlédněte také

Domácí bazén pomáhá udržovat dobrou fyzickou kondici. Jaký druh bazénu si na zahradě postavit?

Pokud si chcete neustále zlepšovat svoji fyzičku, aniž byste museli spoléhat na veřejná sportoviště, je …