Domů / Doporučujeme / Kam vyrazit na lyže, abyste si to užili?

Kam vyrazit na lyže, abyste si to užili?

Už vás nebaví jezdit do přeplněných lyžařských středisek, tlačit se ve frontách a platit za celodenní skipas i přes tisíc korun, když si sjedete sjezdovky jen párkrát? Poradíme vám, kam vyrazit na lyže nebo skialpy, a užít si tak aktivní výlet nebo dovolenou naplno. Pojďme se podívat na top místa, která stojí za to.

Skialpinismus jako trend posledních let

Sport, který rozhodně výrazně stoupl na popularitě, zejména v posledních dvou letech, je skialpinismus. V době, kdy nebyly v provozu žádné skiareály a byly optimální sněhové podmínky, představoval skialpinismus ideální volbu pro útěk z měst. V České republice se nachází spoustu tras, kde můžete oficiálně skialpovat.

Top 3 místa pro skialpinisty v Čechách

Chtěli byste vyrazit na skialpy, ale nemůžete se rozhodnout kam? Krátký souhrn lokalit, které určitě nesmí chybět na vašem seznamu míst k navštívení. Skialpové trasy jsou různé náročnosti, převýšení i délky.

Krkonoše

Nejoblíbenější českou lokalitou pro skialpinisty jsou rozhodně Krkonoše, kde před pár lety ochranáři Krkonošského národního parku povolili procházet skialpinistům hřebeny hor. Vybrat si můžete z osmi skialpových tras ukazujících krásy nejen kolem Špindlerova Mlýna. Trasy jsou od 6 do 14 kilometrů v různých obtížnostech.

Šumava 

V okolí Špičáku navrhla a vytyčila celkem 7 skialpových tras přímo místní horská služba. Trasy se vyznačují různou délkou i obtížností. Během tras s délkou od 3 do téměř 10 kilometrů a převýšením od 300 metrů mohou skialpinisté obdivovat krásy Národního parku Šumava.

Jeseníky 

Načerpat energii aktivní dovolenou v Jeseníkách je vždy dobrý nápad. Zimní krajinu Jeseníku můžete z pohledu skialpinisty poznávat z okružní trasy z Koutů nad Desnou přes přehradu Dlouhé Stráně, dále na Praděd. Pokračování okružní trasy vede přes Červenohorské sedlo, Vozku, sedlo pod Vřesovkou a údolí Hučivé Desné a zpět do Koutů.

Kde si v Čechách zalyžujete za dobrý poměr cena / výkon 

Těm, kteří skialpinismu neholdují a raději by se věnovali jen klasickému lyžování ve skiareálu, poradíme, kam se vydat. Není třeba nad lyžováním v Čechách lámat hůlku. Několik skiareálů, kde si návštěvník plnohodnotně užije zimní atmosféru, na našem území stále několik je. Na zajímavou lyžovažku je možné se vydat do Jizerských hor nebo do Krkonoš.

Tanvaldský Špičák

Skiareál nabízí 2 lanovky, 5 vleků a více než 8 kilometrů sjezdovek různých obtížností. Na vrcholu hory Špičák se mohou návštěvníci občerstvit v restauraci u kamenné rozhledny a následně si vybrat z 5 různých variant sjezdu. Za celodenní skipas lyžaři zaplatí v hlavní sezoně 770 korun.

Rokytnice nad Jizerou

Areál, který patří mezi ty největší v Čechách nabízí lyžařům více než 14 kilometrů sjezdových tratí různých obtížností. Pár metrů pod vrchol Lysé hory vede přes 2 kilometry dlouhá sedačková lanová dráha až do 1 315 metrů. Méně ostatních lyžařů na svahu zaručí návštěva areálu ve všední dny. Za celodenní skipas zde lyžař zaplatí 850 korun, se slevou 10 % lze zakoupit předem online.

Střediska v zahraničí pro skvělé zážitky

Slunné dny, perfektně upravené sjezdovky a téměř neomezené možnosti výběru sjezdovek. Tím se vyznačuje lyžování v Itálii a Rakousku. A kam tedy vyrazit?

Itálie

Perfektně upravené sjezdovky a 300 slunečných dnů v roce – důvod, proč je lyžování v Itálii tak populární. Pokud si chcete užít zimní dovolenou společně ve skupině, ale i s dětmi, zamiřte do Dolomit do skiareálu Kronplatz. Jako nejznámější středisko v Jižním Tyrolsku je pro lyžaře připraveno úctyhodných 119 kilometrů sjezdovek a 32 lanovek. Sjezdovky jsou odstupňované od mírných modrých po ty opravdu černé pro zkušené lyžaře. Kvůli rozloze střediska tak lyžaře žádné velké fronty na lanovky nečekají. 

Rakousko

Nejznámějším areálem na území Rakouska je sice Schladming Dachstein, ale tipem na nezapomenutelné lyžování je areál Ski Arlberg na západě Tyrolska. Milovníci zimních sportů vyhledávají místní svahy zejména z důvodu, že si mohou vybírat z 88 lanovek a hranit své lyže nebo snowboardy na 305 kilometrech sjezdovek různých obtížností.

Shlédněte také

Jaký velkoobchod s textilem ušije vašim zaměstnancům oděvy na míru?

Podnikáte v náročném odvětví, které vyžaduje opravdu specifické oblečení? V takovém případě se určitě nespokojíte …