Domů / Doporučujeme / Na pronájem bytu ve Zlíně si připravte alespoň 7 000 měsíčně. Při stěhování nezapomeňte na předávací protokol!

Na pronájem bytu ve Zlíně si připravte alespoň 7 000 měsíčně. Při stěhování nezapomeňte na předávací protokol!

Pokud hledáte pronájem bytu ve Zlíně, máme pro vás dvě důležité informace. První je dobrá, ta druhá vás asi příliš nepotěší. Volných bytů určených k pronajmutí je ve městě dostatek. V nabídkách realitních kanceláří jich v současnosti najdete hodně přes stovku. Horší je to už s cenovou hladinou. Činže se tu sice letos nijak výrazněji nepohnuly, ale dost vysoko se vyšplhaly v letech minulých. Za jednopokojový byt ve Zlíně měsíčně dáte nejmíň 7 tisícovek, pochopitelně bez poplatků za energie a služby. Výběr je však opravdu slušný, takže byste s nalezením vhodného bydlení neměli mít problém. Než od nového domova převezmete klíče, budete samozřejmě muset podepsat smlouvu, jejíž součástí bývá také tzv. předávací protokol. Řekneme si, co by měl tento protokol obsahovat a proč je jeho sepsání důležité. Určitě na něj nezapomeňte!

Pronájem bytu seženete celkem snadno

Jak už jsme se zmínili, nabídka nájemních bytů je s ohledem na velikost Zlína velmi dobrá. V České republice byste našli celou řadu měst, kde mají lidé s hledáním střechy nad hlavou nesrovnatelně větší potíže a to jak kvůli nedostatku bytů, tak kvůli čím dál vyšším nájmům. Dokonce i ty nejžádanější dispozice 2+kk a 2+1 jsou na webech se zlínskými realitami zastoupeny v celkem hojném počtu. Malý vzorek toho, co se v „Baťově městě“ nabízí, najdete v přiložené tabulce.

Z čeho můžete ve Zlíně vybírat? (leden 2021)

DISPOZICEUŽITNÁ PLOCHAPOPISČINŽE
1+kk28 m2Po rekonstr., energeticky úsporný7 000 Kč
1+138 m2Panel po rekonstrukci8 800 Kč
2+kk44 m2Udržovaný, v centru9 900 Kč
2+160 m2Po rekonstrukci, nevybavený11 300 Kč
3+174 m2Po renovaci, vybavený, 6. patro13 000 Kč
4+181 m2Balkon, neprůchozí pokoje16 500 Kč

170 Kč za metr čtvereční

Ačkoliv nájemné v roce 2020 na Zlínsku poprvé po mnoha letech nepřetržitého růstu více méně stagnovalo (tabulka níže), není průměrných 170 korun za metr čtvereční určitě zanedbatelnou částkou. Bydlení vás tady sice vyjde levněji než třeba v Brně, Praze, nebo než u našich západních sousedů. Přesto, máte-li za nájem dávat takové peníze, chtějte mít vše písemně ošetřeno. Uzavření nájemní smlouvy v písemné podobě není sice v žádném zákoně zakotveno, vy na jejím sepsání ale rozhodně trvejte! Je faktem, že naprostá většina majitelů nemovitostí považuje vyhotovení tohoto dokumentu za samozřejmost, ale najdou se i takoví, kterým z nejrůznějších důvodů stačí ústní dohoda a pouhé „podání ruky“. Majitel bytu nemusí mít hned od začátku špatné úmysly, ale pokud se situace změní a bude vás chtít třeba ze dne na den vystěhovat, jen těžko se ubráníte.

Nájemné za m2 ve vybraných krajích (3.Q/2020)

KRAJKč/m2MEZIROČNÍ ZMĚNA (%)
Praha273-6,5
Zlínský1700,6
Plzeňský1841,1
Liberecký1716,2
Královéhradecký1927,9
Jihomoravský2313,1
Jihočeský1779,3
Moravskoslezský1646,5

Jde také o vaši ochranu

Písemná smlouva je jednoznačným dokladem o vzniku nájemního vztahu a je-li kvalitně zpracována, jasně vymezuje práva a povinnosti obou stran. Chrání nejen majitele nemovitost, ale rovněž vás. Třeba vlastník bytu může podle novely občanského zákoníku do smlouvy zahrnout smluvní pokutu pro případ, že nebudete včas platit činži nebo nějakým způsobem poškodíte jeho majetek. Pokud jde o vaši ochranu, stačí si uvědomit, jaké náklady byly spojeny se samotným nastěhováním (provize, stěhováci, ztracený čas) a musí vám být jasné, že například stanovení doby trvání pronájmu nebo výpovědní lhůta dávají smysl. Nikdo vás nemůže vystěhovat třeba už za 14 dní jenom proto, že si věc z nějakého důvodu rozmyslel. A tak by se ve výčtu jednotlivých bodů, které činí písemnou smlouvu smysluplnou, dalo pokračovat.

Význam předávacího protokolu

Velmi důležitým „dodatkem“ každé nájemní smlouvy by měl být také předávací protokol. Opět se dá konstatovat, že jeho účelem je ochrana zájmů obou stran. Jeho součástí musí být zejména detailní popis toho, v jakém stavu byt přebíráte do užívání. Týká se to pochopitelně i veškerého vybavení a opomenout nelze ani zaznamenání aktuálního stavu měřičů energií. Nesmí chybět jména, data narození ani rodná čísla účastníků.

Dokument, který se vám může hodit

Předávací protokol je dokumentem, který se vám v případě, že budete se svěřeným majetkem nakládat rozumně a šetrně, může jedině hodit. Bude-li vše tzv. „na papíře“ usnadní to vám i majiteli řešení jakýchkoliv případných neshod, ke kterým by mohlo dojít především ve chvíli, kdy nájemní vztah skončí, a vy budete byt opouštět. Bez této listiny byt určitě nepřebírejte!

Jaké máte jako nájemníci zkušenosti s majiteli bytů? Chovali se k vám vždy korektně nebo to čas od času nebylo právě „košer“?

Shlédněte také

Jaký velkoobchod s textilem ušije vašim zaměstnancům oděvy na míru?

Podnikáte v náročném odvětví, které vyžaduje opravdu specifické oblečení? V takovém případě se určitě nespokojíte …