Domů / Doporučujeme / Neoprenové boty oceníte skoro všude

Neoprenové boty oceníte skoro všude

Letní sezóna se blíží a řada z nás bude shánět neoprenové boty. K čemu jsou potřebné a kdo a kde je vlastně využije?

Neoprenové boty na vodu využijete nejen na sport

Neoprenové boty využijete při vodních sportech, jako je windsurfing nebo paddleboarding. Neoprenovou obuv si ovšem kromě sportovců pořizují také rybáři nebo vodáci. Nezbytným doplňkem je i mezi potápěči.

Speciální kategorii tvoří boty do vody, které umožňují pohodlný pohyb ve vodě, ale i na břehu i běžnému rekreantovi. A samozřejmě je vhodné vybavit neoprenovými botičkami v létě u vody taktéž vaše děti.

Obuv jednak chrání proti rozmarům počasí. V první řadě díky neoprenu a jeho izolační schopnosti nepocítíte zimu. Nicméně podcenit byste jejich nošení neměli ani v létě. Spálení od slunce je úplně stejně nepříjemné jako to, když je vám zima.

Boty vám umožní i získat lepší stabilitu, neboť zpevňují a fixují nohu. Zároveň brání tomu, abyste na kluzkém povrchu upadli.

Jak vybrat správnou neoprenovou obuv

Vhodnou obuv bychom měli vybírat podle těchto základních parametrů:

Materiál

Rozhodujícím kritériem je hlavně tloušťka materiálu. Do studené vody se hodí neopren o tloušťce 5 nebo 6,5 mm.

Záleží ale i na provedení, které jde ruku v ruce právě s tenkostí nebo tloušťkou materiálu. Nízké boty se tak vyrábějí zpravidla v rozměru 1 až 3 mm. Před zimou vás téměř neochrání, spíše se jedná o ochranu před poraněním nohy.

Naopak vysoké boty se vyznačují tloušťkou 3 až 7 mm. Taková obuv už vás poměrně úspěšně před zimou „ubrání“. Do studené vody je vždy potřeba počítat s tloušťkou alespoň 2 až 3 mm.

Velikost

Zásadní při výběru neoprenových bot je i velikost. Ta příliš malá vás bude omezovat v pohybu, boty se budou velmi špatně obouvat a v konečném důsledku si můžete způsobit i nepříjemné bolesti.

Naopak nadměrně volná bota nebude optimálně plnit svou funkci. Smyslem neoprenu je nechat mezi kůži a materiál proniknout malé množství vody, které se rychle ohřeje na tělesnou teplotu. Voda tak prakticky plní funkci izolantu, což samozřejmě není možné, jestliže se jí pod neopren může dostat příliš.

Velikost se měří stejně jako u klasické obuvi, pokud tak svoje číslo znáte, určitě si s výběrem snadno poradíte.

Typ podrážky

Typ podrážky se odvíjí od toho, k čemu boty potřebujete. Na kite a wing je výhodnější velmi tenká gumová podrážka.

Naopak provozování windsurfingu nebo surfingu už takovou citlivost v chodidlech nevyžaduje, proto může být podrážka silnější. Boty s měkkou gumovou podrážkou vám umožní chodit také po písku na pláži, což je poměrně praktické, jestliže je písek opravdu horký.

Obuv do vody je už vybavena pevnější podrážkou, která je vhodná k tomu, aby vás chránila hlavně před poraněním o ostré kameny. Proto tyto boty nejsou čistě neoprenové, ale podrážka je vyrobena z pružné gumy.

Shlédněte také

Jaký velkoobchod s textilem ušije vašim zaměstnancům oděvy na míru?

Podnikáte v náročném odvětví, které vyžaduje opravdu specifické oblečení? V takovém případě se určitě nespokojíte …