Domů / Cvičení / Mrtvý tah: základ velkých zad

Mrtvý tah: základ velkých zad

Mnoho lidí říká, že správné cvičení by se mělo skládat hned z několika cviků. Těmi jsou dřep, benchpress a mrtvý tah. Všechny tyto cviky jsou určeny na jednotlivé největší partie a my se dnes zaměříme na mrtvý tah.

Mrtvý tah je základním cvikem na zadní partie, ale velmi šikovně prověří kompletní odolnost vašeho celého těla. Při jeho provádění totiž nezapojujeme pouze partie zádové, ale dalo by se říci, že kompletně celé tělo, břichem počínaje a trapézy konče. Mrtvý tak je ideálním cvikem především na spodní část zad. Je u něj velmi důležité, aby byl technicky prováděn co nejlépe a poctivě.

Co na něj

best-deadlift-alternatives-graphics-2

Na mrtvý tah je zapotřebí dlouhá osa, na jejíž konce umisťujeme závaží, dále samotné váhy, které jsou u tohoto druhu cviku o něco větší a proto se nebojte sáhnout po větší zátěži. Dalším prvkem jsou stojny, na které budete celou naloženou činku pokládat a které budou i tlumit náraz. Mrtvý tak však můžete provádět i improvizací, a to zvedáním různých předmětů za pomoci správné techniky.

Technika

figure-1-top

Technicky je mrtvý tah poměrně náročný. Technika zde hraje velmi důležitou roli a je potřeba jí mít dobře osvojenou. V opačném případě by mohlo dojít ke zranění a především nebudou správně posilovány ty partie, které posíleny být mají.

U mrtvého tahu je vždy důležité, aby byla záda rovná, nehrbila se a brala na sebe váhu činky. Ruce zde fungují pouze jako fixátory, které činku drží, nikoliv přizvedávají. Nohy by měly být správně rozkročené a úchop na šířku ramen.

Je nutný?

deadlift_main

Mrtvý tah je velmi efektivní cvik, který byste neměli zanedbávat. I z toho důvodu je dobré jej do svého repertoáru zařadit a naučit se jej správně provádět. Díky němu totiž můžete znásobit své výsledky a snadněji rýsovat svou postavu, protože jak jsme již řekli, jedná se o cvik zaměřený na kompletně celé tělo.

Shlédněte také

Strava VS cvičení!

Cvičit nebo správně jíst? Toť otázka! Ovšem odpověď je na ní velmi jednoduchá. Bez obojího …