V několika posledních letech začalo fitness centra a další prostory, které původně patřily výhradně mužům, navštěvovat stále více žen. Ty nastavili samotným tréninkům a posilovnám zcela novou laťku, protože jsem na sebe povětšinou mnohem více náročnější, a náročnější jsou také na to kde posilují.Jak by měly ženy cvičit?
Ženy a cvičení se rovná v podstatě to samé co muž a cvičení. Oba mají stejnou svalovou výbavu, kterou však není u žen zapotřebí příliš zatěžovat. Pro začátečnice je nejvhodnější držet se první dva až tři měsíce cviků pro začínající a poté přestoupit na specializovaný trénink. Ženy totiž většinou nechtějí nárůst svalové hmoty tak jako muži, ale jde jim o hubnutí, rýsování a zpevňování kompletně celého těla. Proto by měly volit správné cviky i jídelníček.
Ženy se nejčastěji trápí s problematickými partiemi jako jsou boky, hýždě a stehna, kde má tělo tendence usazovat co nejvíce tuku. Je proto nutné volit odlišný typ tréninku na horní a dolní polovinu těla.
Aerobní zóna
Aerobní zónou nazýváme takovou intenzitu cvičení, při které dochází k optimálnímu spalování tělesného tuku. Na rozdíl od anaerobní činnosti probíhá pouze za dostatečného zásobování kyslíkem. Lze ji určit podle hodnot tepové frekvence a věku.
220 je konstanta minus věk, výsledek vynásobíte hodnotami 0,6 a 0,8 a získáte dolní a horní hranici tepové frekvence, ve které byste měla cvičit. Při příliš vysoké intenzitě cvičení již přecházíte do anaerobní zóny a místo tuků spalujete cukry.
Dělte svůj trénink
Dělený trénink je vhodný pro ženy, které chtějí věnovat svému tělu větší pozornost a zatěžovat jej 4x týdně. Princip děleného tréninku je třeba použít v klasickém schématu:
1. den – horní polovina těla
2. den – spodní polovina těla včetně břicha
Důvodem tohoto postupu je snaha o intenzivnější zatížení problémových partií.
Horní polovina těla se ovšem nesmí zanedbávat. Protože se zde usazuje méně tuku, volte nižší počet opakování než u nohou.