Domů / Cvičení / Káva a cvičení

Káva a cvičení

Káva nám do našeho těla dodává kofein, který je látkou jejíž účinky můžeme při cvičení využít. Je však zapotřebí vědět jak na to.

Velký pomocník kofein

Kofein je stimulant nervové soustavy. Ve své čisté formě má podobu bílých krystalů, my jej však známe především jako součást některých nápojů kterými je káva, energetické nápoje či čaj, ale najde se také v některých pokrmech, jako například v čokoládě.

Kofein se v našem tělo chová jako návyková látka a i proto je označován za nejrozšířenější drogu tohoto světa. Při pravidelném užívání je neustále potřeba zvyšovat jeho dávku a proto je nutné s ním umět dobře zacházet.

K čemu nám kofein pomůže

Pokud si dáte kofein před cvičením, můžete se těšit na to, že vám tělo začne pracovat na vyšší obrátky, zvýší se tedy i jeho tepová frekvence, se kterou je spojeno i vyšší spalování kalorií. S kofeinem v těle je člověk schopen spálit až o 15% více kalorií. Vždy však záleží na tom, jaký nápoj pijete. Může se totiž stát, že s některými nápoji více kalorií přijmete, než spálíte.

Více opakování

Díky kofeinu navíc dokážete vydržet více opakování. Kofein totiž rozproudí krev v těle a svaly tak budou mnohem více zásobené kyslíkem. Díky tomu budou výkonnější a únava se bude přikrádat pomaleji. To platí i u vytrvalostních sportů, například u běhu, při kterém uběhnete dále. Většina vrcholových sportovců užívá před výkonem kofein jako povolenou stimulační látku.

Vyšší práh bolesti

Kofein je také schopný zvyšovat práh bolesti. Díky tomu dokáže při cvičení překonávat únavovou bolest svalstva, která je vždy s dobrým cvičením spojena. Je však dobré vědět, že byste nikdy neměli jít přes práh bolesti a měli byste vždy naslouchat svému tělu. Kofein vám však může pomoci jít o krůček dále.

Shlédněte také

Strava VS cvičení!

Cvičit nebo správně jíst? Toť otázka! Ovšem odpověď je na ní velmi jednoduchá. Bez obojího …