Máte kulatá záda? Pak nejspíše trpíte kyfózou! Pod tímto tajemným označením se ukrývá onemocnění páteře, které se projevuje jejím vykřivením v horní části směrem dopředu. Toto onemocnění trápí v dnešní mobilní a počítačové době skutečně velké množství lidí, ovšem dá se s ním něco dělat. Pojďme se na něj podívat trochu více zblízka.
Mám kyfózu?
Zda máte či nemáte kyfózou, poznáte velice snadno. Stačí se jen podívat na své držení těla. Kyfóza totiž způsobuje to, že brada je nepřirozeně vysunutá dopředu, ramena se stáčejí dopředu a na zádech se může dělat hrb. Hrudník je naopak propadlý a takovéto držení těla často způsobuje bolesti mezi lopatkami, bolest zad, hrudní kosti a krční páteře. To vše pak může vyvolávat i bolest hlavy.
Co s ní?
Abychom kyfózu zcela odstranili, je nutné narovnat páteř. To se však nestane ze dne na den. Tomuto onemocnění je nutné věnovat skutečně velké množství času a péče. Naštěstí je však dokázáno, že kyfózu lze zcela odstranit, nebo alespoň částečně eliminovat. Je nutné dbát na dobře protažené prsní svalstvo, ramena a krční svalstvo. Taktéž je nutné posílit fixátory lopatek a vzpřimovače zad.
Cviky
Abychom tedy kyfózu odstranili, musíme cvičit. Důležitá jsou dýchací cvičení a cviky pro zlepšení mobility v hrudní oblasti. Důležité je se naučit a znát pohybový rozsah páteře a to zejména té v hrudní oblasti. Tu zjistíme tak, že budeme otáčet touto částí páteře tak, aniž bychom zapojovali páteř krční či bedra. Cviků existuje celá řada. Například ležení na pomůcce, kterou si dáte pod bedra, a ramena se snažíte stáhnout směrem k zemi. Na samotné protahování jednotlivých partii existuje celá řada cviků. Podívejte se na nejrůznější videonávody, které na internetu najdete.