V předchozím článku jsme se zaměřili na základní typy jógy a na druh jógy, která se cvičí při vyšší teplotě a vlhkosti vzduchu. Druhů jógy je však mnohem. Jaké to jsou?
Vinyasa flow jóga
Základní charakteristikou vinyasa flow jógy je spojení jedné fáze dechu a jedné pozice. Během celého cvičení se praktikuje dechová technika.
Power jóga
Již novější styl cvičení jógy, který se objevil na konci 80. let. V power józe nejsou jednotlivé pozice prováděny za sebou ve stanoveném pořadí. Každá lekce power jógy může být naprosto jiná a je skvělým způsobem, jak posílit tělo a spálit kila navíc.
Těhotenská jóga
Speciálním typem jógy je i tzv. těhotenská jóga, která se stala velmi oblíbenou u těhotných žen a žen po porodu. Během ní si procvičujete správné dýchání důležité pro porod a zpevňujete se v oblasti pánevního dna, což můžete pomoci tomu, aby byl váš porod jednodušší. Dobrá kondice je pro budoucí maminky velmi důležitá, pomáhá jim bojovat se změnami rovnováhy, tělesné hmotnosti i držením těla.
Restorativní jóga
Tento typ jógy je ideální pro jedince, kteří se zotavují ze zranění. Je typická pomalejším tempem, které je ideální pro osoby s omezenými fyzickými schopnostmi.
Jivamukti jóga
Hledáte-li fyzicky náročnější jógu, která propojuje meditativní formu jógu, vyzkoušejte jivamukti jógu. Upravila základy klasické jógy. Její původ je v USA a kromě cvičení klasických asán zahrnuje i meditaci, čtení, hudbu a zpívání manter.
Fly jóga
Létající jóga je zajímavou formou jógy, ke které potřebujete speciální závěsnou látku, hamaku, která vám slouží ke cvičení. Do hamaky se zavěšujete či v ní odpočíváte a je skvělou pomůckou při cvičení jógových pozic.
Kundaliny jóga
Tento typ jógy pochází z tantry. Během cvičení se provádí asány, dechová cvičení, zpívání a meditace pomocí manter. Cílem tohoto typu jógy je probuzení energie v čakře nacházející se ve spodku páteře a posouvání jí do vyšších pater přes všech sedm čaker.